Proč je tablet úplně k ničemu

Říká se, že tablet je mezičlánkem mezi smartphonem a notebookem. Že má to nejlepší z obou přístrojů. Smartphonovou mobilitu a notebookový displej. Že odstraňuje nedostatky obou zařízení. A spousty dalších keců.

Můj setup

Nějaké ty 3 roky už tablet používám. Vedle něj ještě smartphone (dříve Lumia 950, nyní iPhone 5s) a notebook (dříve ThinkPad t420s, nyní MacBook Pro). Dost často se mi stává, že ani netuším, kde tu placku vlastně mám. Je to pro mě tak zbytečné zařízení, že jsem ho ani nezahrnul to mého switchnutí z Windows na Apple.

V praxi

Obecně platí, že jediné, na co se tablet hodí, je konzumace obsahu. Téměř jakákoliv efektivní práce je předem vyloučena. Je ale alespoň v tom prvním lepší, než na začátku zmíněný smartphone či notebook?

Konkrétní příklady

  • V telefonu budete mít aktivní mobilní data, což pro tablet platit nemusí. Jeho větší displej se tedy stává irelevantním, protože v autě nebo MHD si s ním ani neškrtnete.
  • Ze sociálních sítí budete mít lepší zážitek na smartphonu. Je lehčí, lépe se drží, rychleji se na něm píše. Také se s ním lépe fotí a točí videa. Pokud nepoužíváte cloud, pravděpodobně na tabletu stejně žádný multimediální obsah ke sdílení nemáte.
  • Pokud máte rádi ebooky, můžete na čtení používat tablet. Jenže daleko pravděpodobněji máte v šuplíku Kindle nebo jinou čtečku, která je v tomhle směru daleko lepší.
  • Filmy a seriály na mrňavém displeji tabletu sleduje jen masochista. Daleko pohodlnější je chytrá TV, TV s USB nebo alespoň externí fullHD displej spolu s normálními reproduktory či sluchátky. Jo a popcorn.
  • Hudbu zvládnou všechny 3 přístroje. Ale pouze smartphone si po zapojení sluchátek strčíte do kapsy a jdete ven.
  • Web. Tady by to mohlo naše prkýnko do kuchyně vlastně vyhrát. Není to ale zase tak jednoznačné. Dokonce i pokud máte nějaký ten tablet s podporou 3G, komu by se reálně chtělo živit dvě SIM karty? Tím pádem jste odkázáni na WiFi. To by nemusel být takový problém, ta je dostupná na hodně místech, dokonce i v autobuse a ve vlaku (pravda, u ČD to zase takový terno není). Samotné čtení textů na webu je poměrně luxusní zážitek, a to i bez adblocku. I sledování videa na Youtube, Vimeo, Stream a dalších je pohodlné. Pokud ale něco hledáte a potřebujete hojně používat tlačítko „zpět“, otevírat a zavírat nové záložky, hodně rychle začnete pokukovat po svém psacím stole, na kterém leží ten těžký MacBook. A který to vše zvládne 20x rychleji.

Závěr před koncem

Z těchto všech bodů pro mě vychází tablet jako takový zmetek, který umí od všeho kousek, ale pořádně vlastně neumí vůbec nic. Jeho existence u mě tedy nemá žádné logické opodstatnění.

Není to tak hrozné

Ale abych jen nekritizoval (na což jsem v nadpisu upozorňoval), je tady pár věcí, na které ten přerostlý telefon vlastně používám rád.

  • Čtení středně dlouhých textů. PDF do 20 stránek, RSS čtečka, poznámky z Evernote. Infografiky. Na tyhle věci je smartphone malý, notebook velký a čtečka knih nepoužitelná.
  • Sledování středně dlouhých videí. U oběda, svačiny nebo odpolední kávičky. Ideální je nějaký ten Top Gear Special, případně Dylan Moran nebo Dara O’briain.
  • Jsem vývojář, takže tablet používám na testování webů a webových aplikací. Je pěkné sledovat, jak ten váš výtvor funguje i jinde, a že těch dnešních 10 hodin kódování nebylo úplně zbytečných.

A je to. Držel jsem to v hlavě už nějaký ten pátek. Třeba to někomu pomůže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *